اینترنت اشیاء و تصویر (بخش اول)

تکنولوژی پردازش تصویر در حال تغییر اینترنت اشیاء می باشد و در نتیجه فرصت های جدیدی را پدید می آورد. آیا شرکت ها آمادگی لازم را برای استفاده از این فرصت ها جهت رشد خود دارند؟

برخی از خلاقانه ترین کاربردهای IoT در ویدئوآنالیتیک نمود پیدا می کنند- نوعی تکنولوژی که با بکارگیری الگوریتم های machine-learning  در تصاویر ویدئویی، شناسایی افراد، اشیاء و موقعیت های مختلف را توسط دوربین ممکن می سازد. این ها کاربردهای نسبتاً جدیدی هستند اما عوامل مختلفی باعث رشد سریع آن ها شده که پیچیدگی روز افزون الگوریتم های آنالیز و کاهش هزینه های منابع سخت افزاری، نرم افزاری و ذخیره سازی از آن جمله هستند.

با پررنگ تر شدن نقش ویدئوآنالیتیک در کاربردهای IoT، تصمیم گرفته شد تا این تکنولوژی را با دقت بیشتری مورد ارزیابی قرار دهیم. لذا در ابتدا نگاهی به عوامل اصلی رشد آن انداختیم و سپس فرصت های ایجاد شده را از لحاظ تنظیمات و تکنولوژی مورد ارزیابی قرار دادیم. برای دست یابی به جزئیات بیشتر در مدل های بازاریابی، ما دو حوزه از حوزه های نسبتاً زیادی که ویدئوآنالیتیک در آن ها موفق بوده را جهت تحقیق انتخاب کردیم؛ نظارت تصویری و خرده فروشی.

ما دریافتیم فرصت هایی که در حوزه ویدئوآنالیتیک وجود دارد با توجه به کاربردهایی که از آن انتظار می رود، تغییر می کند. بطور مشابه، فرصت های ایجاد درآمد برای شرکت هایی که بدنبال کسب بیشترین درآمد از تولید نرم افزار هستند نیز با توجه به زنجیره ارزش IoT متغیر است.

 MGI پیش بینی کرده است که کاربردهای IoT رشد اقتصادی 3.9 ترلیون دلار تا 11.1 تریلیون دلار در سال را تا سال 2025 رقم بزنند. کاربردهای پردازش تصویر که انتظار می رود نرخ رشد سالانه بیش از 50 درصد را در 5 سال آینده داشته باشد می تواند بطور قابل ملاحظه ای در توسعه کاربردهای IoT ایفای نقش نماید.  

برای مشخص کردن حوزه هایی که در آن پردازش تصویر بیشترین متقاضی را خواهد داشت، ما روشی را دنبال کردیم که MGI جهت ارزیابی رشد تکنولوژی IoT بکار برده است. خصوصاً، نگاه ویژه ای به کاربردهایی داشتیم که در شکل زیر نمایش داده شده است. 

کاربردهای ویدئوآنالیتیک ارزش های بیشتری را نسبت به کاربردهای IoT  ارائه می دهد.

 

 

طبق آنالیزهای ما، بیشترین درخواست ها برای کاربردهای ویدئوآنالیتیک تا سال 2020 در شهر، خرده فروشی، ترافیک و محل کار خواهد بود. متداول ترین موارد استفاده در بهینه سازی عملیات، ارتقای امنیت عمومی، افزایش بهره وری کارمندان، و بهبود عملیات تعمیر و نگهداری خواهد بود. بطور کلی، بزرگترین بازار در دسترس برای ویدئوآنالیتیک، بهبود عملیات در شهرها و کارخانه ها که در حال حاضر محبوب ترین کاربرد آن است- و کاربردهای متنوع در وسایل نقلیه خودکار از قبیل مانیتورینگ نقاط کور می باشد.

در همه موارد، توسعه دهندگان ویدئوآنالیتیک، مجبور خواهند بود تا مسائل حریم شخصی را مورد توجه قرار دهند چراکه بسیاری از افراد احساس خوشایندی نسبت به تحت نظر قرار گرفتن ندارند بخصوص زمانیکه اطلاعات بدست آمده از این راه بر علیه آن ها استفاده شود. برای مثال، کارگران در یک خط تولید ممکن است اگر به این موضوع واقف باشند که تصاویر ضبط شده از آن ها جهت ارزیابی عادت های کاری آن ها بکار خواهد رفت، ابراز ناراحتی کنند.

فواید امروزی کاربردهای پردازش تصویر چیست؟

کاربردهای IoT معمولاً وقتیکه در کنار  پردازش تصویر قرار می گیرند، ارزش بیشتری پیدا می کنند زیرا این تکنولوژی آن ها را قادر می سازد تا دامنه وسیع تری را بعنوان ورودی در نظر گرفته و تصمیمات پیچیده تری اتخاذ نمایند.(شکل زیر)

برای مثال در برخی از کاربردهای عادی IoT، هنگامیکه تلفن هوشمند مشتری در یک فروشگاه به WIFI وصل می شود، اطلاعات مکانی آن ارسال و ثبت می شود. در حالیکه این دیتا به خرده فروشان کمک می کند تا تعداد بازدیدکنندگان را رصد کنند، ویدئوآنالیتیک می تواند جزئیات بیشتری از قبیل اطلاعات جمعیت شناختی مانند جنسیت و سن خریداران را در اختیار قرار دهد.

کاربردهای IoT در 9 مورد زیر خلق ارزش می کند.

 

 

 

 

پایان بخش اول