کاهش ارزش سهام اینتل در پی محقق نشدن اهداف

اینتل گزارش مالی مربوط به فصل چهارم و سال 2018 خود را منتشر کرد. در ظاهر  عملکرد مالی اینتل خیره کننده است اما با کمی دقت بیشتر متوجه می‌شوید عملکرد این کمپانی ضعیف‌تر از برآوردها بوده است که کاهش ارزش سهام اینتل تنها چند ساعت پس از انتشار این گزارش این را توضیح می‌دهد.

در نیمه مثبت گزارش مالی اینتل شاهد گردش مالی 18.7 میلیارد دلاری هستیم که تا 9 درصد افزایش را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد و گردش مالی اینتل در پایان سال 2018 به 70.8 میلیارد دلار رسیده است که 13 درصد افزایش را نسبت به سال 2017 نشان می‌دهد. هرچند در ظاهر عملکرد مالی اینتل خیره کننده به نظر می‌رسد، اما در حقیقت گردش مالی 19.01 میلیارد دلاری برای فصل چهارم سال مالی 2018 پیش‌بینی شده بود که به وضوح اینتل در دست یابی به آن ناکام مانده است.

اما مدیر عامل موقت اینتل درباره عملکرد مالی این کمپانی بسیار خوش‌بینانه صحبت کرد که تا حدی با واقعیت فاصله دارد. علی رغم اینکه انتشار گزارش مالی به سرعت به کاهش 8 درصدی ارزش سهام اینتل انجامید، «باب سوان» مدعی شد 2018 یک سال موفق و تاریخی برای این کمپانی بوده است که گردش مالی کسب و کارهای مختلف اینتل رکوردهای تاریخی برجای گذاشته‌اند. مدیرعامل اینتل اظهار خوش‌بینی کرد عبور از پیچ تاریخی فناوری ساخت 10 نانومتری به این کمپانی امکان برجای گذاشتن رکوردهای جدید را می‌بخشد.

در نهایت اینتل انتظار دارد 15.5 میلیارد دلار را در سال مالی 2019 صرف هزینه‌های سرمایه‌ای کند که بالاتر از 14.26 میلیارد دلار برآورد شده است.

 

منبع ترجمه: شهر سخت افزار